Polski biznes jest regionalną potęgą. Wśród największych 500 firm mamy 175

Polski biznes zauważyli analitycy zajmujących się europą wschodnią. Dominację polskich firm widać szczególnie w czołówce zestawienia. W pierwszej dziesiątce sześć przedsiębiorstw to rodzime podmioty – podaje dziennik. Na drugim miejscu w zestawieniu są Węgry 71 firm, na trzecim Czechy 67 firm. Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się Rumunia 56 firm oraz Słowacja 43 firm. Następne miejsca w szeregu zajmują Litwa, Bułgaria, Słowenia i Chorwacja, gdzie liczba firm w rankingu jest poniżej dwudziestu. To kolejne zestawienie pokazujące powiązanie gospodarek regionu z partnerami handlowymi w UE. W przypadku Polski więzi są szczególnie intensywne.

Polska na rynkach światowych

Otwartość polskiej gospodarki na świat potwierdza m.in. raport Banku Światowego. Z raportu wynika, że silne zintegrowanie z rozwiniętymi krajami UE, zwłaszcza z Niemcami. Przyspiesza to nasz rozwój, ale jednocześnie wystawia na ryzyko w razie osłabienia globalnej koniunktury – czytamy w „Rz”. „Nasz analiza pokazuje, że większa międzynarodowa integracja gospodarcza wspiera transfer technologii oraz idei pomiędzy krajami, firmami i ludźmi. To kluczowe dla długoterminowego rozwoju” – uważa David Gould, ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej. To także autor raportu potwierdzającego nasze informacje. Polskę zaliczono w regionie do najlepiej powiązanych gospodarczo krajów w Europie. Głównie za sprawą rozwiniętej sieci transportowej wspierającej handel towarowy i przepływ usług.

Jakie firmy są naszymi liderami

W zestawieniu „Europa 500” najwięcej jest firm motoryzacyjnych – aż 101. Kolejne najliczniej reprezentowane branże to surowce, paliwa oraz handel. Nie można też zapominać o tym, że Polska jest liderem rynku BPO – czyli business process outsourcing. Chwalą nas za bardzo dobrą relację jakość cena. Niestety konkurowanie ceną zaczyna być z roku na rok trudniejsze ze względu na regularny wzrost pensji. W raporcie wskazano, że polski biznes musi skoncentrować się na innowacyjności gospodarki inaczej nie uda się jej wyjść na rynki światowe.

Inne artykuły

Coworking Poznań

Wirtualne Biuro Poznań porady

Działalność gospodarcza

Sprzedaż Spółki

Księgowość Poznań

Podatki

Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *